Aby zadbać o dziecko- najpierw musisz zadbać o siebie

Można przeczytać wiele poradników i książek, ale czy znajdziesz w nich lek na swoje dziecko? Bo przecież ‚moje dziecko wychodzi poza wszelkie ramy, nie ma cięższego kalibru. Sami musimy sobie poradzić… nie działają żadne pomoce.’

‚Nic nie pomaga, już nie mam sił’

Gdy są to twoje myśli lub podobne słowa wypowiadasz w ciągu dnia to jest to znak, że musisz wziąć pauzę. Czas na reset. Nie ma co dalej brnąć w to bagienko. Usiądź, połóż się i przez kilka minut nie rób nic. Zupełnie nic. Staraj się nawet nie myśleć *choć to niemożliwe, ale wsłuchaj się w swój oddech. Odetnij się od rzeczy, które cię przytłaczają, nie przejmuj się robotą, to wszystko może poczekać.

Aromaterapia – relaksujemy się przy zapachach natury

 

Skup się przez ten krótki czas na sobie.

To niemożliwe przy dzieciach? No to zrób tą przyjemność z dziećmi. Zamknij oczy, zrób głęboki wdech i głośno wypuść powietrze z płuc. Dzieci to zatrzyma, zainteresuje, może nawet same będą chciały spróbować twoich technik.

Takie ‚odcięcia’ mogą pomóc wszystkim domownikom. Bądź uważny/a. Gdy nadejdzie ciemne chmura nad wami, trzeba rozgonić ją dobrymi myślami.

Wychowywanie swoich dzieci i nieustanna opieka wymaga od rodziców dużych pokładów energii. Nieprzespane noce, wyczerpujące codzienne zmagania i obowiązki domowe przygnębiają niejednego wytrwałego rodzica.

Nasze potrzeby ucieczki od codzienności mogą sygnalizować, że czegoś nie zrobiliśmy jak powinniśmy. To oznacza, że nie dbamy o siebie. Jak więc mamy zadbać o innych (tym bardziej dzieci)?

Oto kilka sposobów z wielu możliwości. Zadbaj o siebie, to zadbasz o dzieci bez wysiłku.

  • Po pierwsze pamiętaj o humorze- wpraw się w dobre samopoczucie: ubierz się w co lubisz, zadbaj o cerę, włosy, niech twoje ciało czuje się doceniane.
  • Wysypiaj się, zadbaj o swój sen. Staraj się chodzić spać o tej samej porze i wstawać o tej samej godzinie. Każdy potrzebuje innej dawki snu. Niemniejszej jednak niż 7 godzin. Sen powinien być regularny i nieprzerwany. To prawie niemożliwe przy niemowlakach, jednak jakość snu gra tu najważniejszą rolę. Zasypiaj bez telefonu, komputera czy telewizora w pobliżu.
  • Codziennie rób to co lubisz przez choćby kwadrans. Na przykład: czytać książki, rysować, tańczyć, pić ulubioną herbatę/kawę. Oddaj swój kwadrans życia na przyjemność tylko dla ciebie. Możesz to wpleść w codzienność czasem nawet podczas wykonywania pracy, jeśli jest taka możliwość będzie to przerwa dla ciebie i tylko twoja.
  • Zadbaj o ruch/ aktywność fizyczną. Wychodź na spacer- jeśłi czas pozwoli to codziennie! Staraj się wychodzić czasem bez dzieci. Drugi opiekun zajmie się maleństwami.
  • Nie choruj, doceniaj swoje zdrowie. Staraj się dbać o swój organizm i odporność. Patrz co jesz- to twoje Paliwo. Sprawdź co gości u ciebie i dzieci na talerzu. Choć jedzenie nie jest tanie to nie rób z żołądka śmietnika. Każdy potrzebuje dobrej jakości warzyw i owoców.

Wytańcz, wyśpiewaj, wykrzycz, wypisz swoje emocje. Obserwuj siebie i nie lekceważ sygnałów, gdy mózg i organizm wołają o odrobinę swobody, wytchnienia. W życiu pozwól sobie na komfort wyrażania swoich emocji na swój najlepszy sposób.

Nie musisz się dzielić swoimi emocjami, jeśli nie chcesz. Ale nie oszukuj siebie,jeśli czujesz się paskudnie i widzisz, że nie dbasz o dzieci tak jakbyś chciał/a, pozwól sobie pomóc. Porozmawiaj z bliską osobą, daj upust temu co leży na sercu i siedzi w głowie

Facebook

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

  “Sowi smutek”  (Bajkę może