Cześć Rodzicu

dzisiaj wierszyk dla dzieci i krótkie wprowadzenie do aspektu rodzicielstwa

Na tym blogu znajdziesz inspirację i otuchę słowem. Poezja to wielka rzecz. 🙂

Radość z bycia rodzicem to wyzwanie !

Tak, tak, umiejętność radowania się z bycia rodzicem to nie prezent, który każdy z nas otrzymuje w pakiecie wraz z dzieckiem. To wielka rzecz, której trzeba się nauczyć, i ją pielęgnować każdego dnia. Rodzice mają swoje codzienne wyzwania, choć wydaje się nam, że dni płyną tak szybko i każdy dzień to niekończąca się rutyna, zawsze może natrafić się okazja do uśmiechu jak i płaczu. Warto pamiętać, że uczymy swoje dzieci i sami uczymy się od dzieci. Małe dzieci naśladują nasze zachowania, większe zaczynają stawiać swoje granice bycia niezależnym, a nastolatkowie są nierozszyfrowanym manuskryptem przyszłej dorosłej osoby. Przeraża nas fakt, że możemy nie podołać. Jeden dzień jest idealny, wszystko przebiega według planu, a następny dzień to mieszanka wybuchowa negatywnych emocji i zdarzeń. Rodzice lub samotny rodzic są fundamentem rodziny, to od nas zależy jak będzie wyglądał nasz dom po burzy. Najważniejsze to zapamiętać, albo lepiej zapisać na kartce, w kalendarzu i widocznym miejscu wywiesić:

Nasze błędy to nie porażka rodzicielska, ale świetna okazja do nauki.

Tutaj możemy pokazać swoim dzieciom jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, jak my reagujemy na niepowodzenia, co się wtedy dzieje. Na pewno świat się nie kończy, można wszystko naprawić lub wymienić, a może zacząć z innej perspektywy. Bądźmy dla siebie wyrozumiali. Uśmiech dziecka to dla rodziców nagroda za ciężką pracę wychowawczą.

 

Photo by Alexander Dummer on Pexels.com

 

Check list „Zadania na dzisiaj”:

  • Wywiesić w widocznym miejscu kartkę z napisem: Nasze błędy to nie porażka rodzicielska, ale świetna okazja do nauki.
  • Zadbać o swój codzienny pozytywny nastrój

Wiersz dla dzieci

Domek na drzewie

Na wielkim dębie

zbudowano domek

W koronie liści zielonych

Powstał niewielki schron

Dzieci uwiebiają ten kąt

Zebrał się wicher mocny

Poruszył gałęzie drzew

Dąb stał nieporuszony

Domek był cały, nie zleciał

Dzięki silnym korzeniom

Facebook

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

  “Sowi smutek”  (Bajkę może