Kobieta w roli matki Z okazji Dnia Kobiet post dedykowany kobietom Wiersz dla Matek z Ukrainy *ze strony www.natuli.pl

Każdy dzień wydaje sie zwyczajnością, ale gdy danego dnia jest święto (nawet nieformalne) dzień przybiera kolorowych barw, staje się wyjątkowym. A takim dniem z pewnością jest Dzień Kobiet.

Kobieta czuje bardziej.

Co to oznacza?

Odczuwamy wszystko bardziej niż mężczyźni, tak nas stworzyła Matka Natura. Są tego zalety, niewątpliwie, często wykorzystywane w życiu codziennym. Jednak jako matki często ulegamy bardzo silnym emocjom związanymi z troską i obawą o nasze potomstwa lub wychowanków. Wydaje się nam to niemożliwe, aby nie martwić się o przyszłość swoich dzieci. Chciałabyśmy jak najlepiej dla nich, zapominając o własnym wewnętrznym spokoju. To często prowadzi do nieoczekiwanych konfliktów na linii matka- dziecko. W rodzicielstwo jest wpisana obawa o przyszłość dzieci, jednak nie może ona definiować naszego wychowywania !

Jako kobiety powinniśmy myśleć także o własnych realizacjach planów. Spełniać swoje potrzeby, łącząc wychowywanie dzieci. Jest to trudne, ale możliwe. Kobieta, która czuje się doceniona wnosi w życie rodzinne wiele spokoju i radości.

Jednak w niektórych miejscach jest to bardzo utrudnione, wręcz niemożliwe. Nie wspominając o miejscach, gdzie toczy się wojna. Widzimy to u naszych sąsiadów,  na Ukrainie. Kobiety, które do tej pory czuły się wolne, muszą uciekać. A gdy te kobiety są matkami to widzimy podwójny tragizm. Widzimy jak opuszczają swoje domy z małymi dziećmi na rękach lub patrzymy na obrazy osamotnionych matek, których mężowie i dorosłe dzieci idą na front. Wiele osób opowiada o swoich matkach, które zostały w swoich domach. Kobiety, które choć nie walczą fizycznie, wykazują się swoją niezłomną postawą i odwagą. Ile trudu i samozaparcia muszą włożyć, aby samodzielnie przejechać/ przejść setki kilometrów. Na obczyźnie nie będą czuły się pewnie, nie będą miały czasu zająć się sobą. Kobiety podczas wojny tracą swoją siłę do bycia piękną. Pewność siebie zostaje naruszona i kruszy się każdego dnia zagłuszonego ostrzałami.

Czy można pisać o rozwiązaniach, sposobach odzyskania pewności siebie, poczucia wartości jako kobieta i matka?

Na ten moment jest to niemożliwe. Wsparcie bliskich osób, poczucie więzi musi wystarczyć. Wojna to najokrutniejsze oblicza człowieczeństwa, tutaj nie ma miejsca na właściwe rozwiązania. I na miłe życzenia typu: wszystkiego najlepszego dla pięknych kobiet.

Wszystkim kobietom, matkom, które są świadkami (często ofiarami) tych okrutnych zdarzeń składam hołd i życzenia spokoju.

Jesteście piękne, bo Wasze piękno zaczyna się od wrażliwości serca.

Facebook

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

  “Sowi smutek”  (Bajkę może