Dzień Kobiet, po co to obchodzimy?

                              Nie mogłam przeoczyć

                             tego wyjątkowego dnia!

Tak, tak, mowa o Dniu Kobiet, to międzynarodowe święto, obchodzone w wielu państwach na całym świecie.

Historia sięga początku XX wieku, a dzisiaj obchodzimy już 123. Dzień Kobiet. Wspaniale prawda?

Zaczęło się od ruchu sufrażystek, kobiet walczących o wolność, równe prawa i przywileje. I to jest bardzo ważna historia, jeśli jej nie znasz, to koniecznie nadrób zaległości. Warto wiedzieć, dlaczego ten dzień obchodzimy.

A teraz pozwolę sobie poruszyć nieco inny, choć równie istotny aspekt. A dokładniej kilka słów o kobiecej sile. Powinno się obchodzić Dzień Kobiet każdego dnia, bo mamy swój głos i możliwość zmieniania świata. Możemy sprawić, że otoczenie stanie się bardziej wrażliwe, empatycznie, może nawet nie będzie tylu wojen. Przemówmy głośno, dodajmy sobie odwagi i wiary w siebie. Kobiety w pełni tego słowa znaczeniu, są silne i wytrwałe. O, tak!

K o b i e c y  i n s t y n k t, który mamy i to bardzo dobry, ale zakopany, schowany lub zapomniany.

I nie kiwajcie przecząco głową, nie pytajcie siebie: „a co ja mogę zmienić, jaką mam siłę?”.  Nasze poczucie słabości, bezradności, nie bierze się znikąd. W sumie same sobie to robimy, mówimy, że siłę sprawczą mają wpływowe osoby, i to rzadziej kobiety. A jeśli widzimy kobiety, które są silne, potrafimy negować lub krytykować ich zachowania. Taka kobieca rywalizacja doprowadza do osłabienia naszych wewnętrznych pokładów energii. Zamiast tego zacznijmy współpracować. Działajmy razem jako społeczność, wspierajmy się w decyzjach, my kobiety.

kobieta karmiąca, dzień kobiet

Bardzo wymowny obrazek Google z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
To przekaz o naszych wartościach i wyborach. Każda jest inna, ale mamy wspólne dobro.

A współczesne czasy, choć bardzo dobre poniekąd, są też obciążające, bo wysyłają wiele bodźców i dają zbyt dużo wrażeń w jednej minucie.

Chcemy więcej i lepiej, dążymy do naszych idealnych celów, choć wiemy, że one nie istnieją. Próbujemy zaistnieć, nie pytając siebie czy  jesteśmy szczęśliwe, nie znając naszego powołania. Stajemy w kropce i zaczynamy się chować w sobie, do środka, zamiast wypuścić kwiaty.

No, właśnie, jak tu być delikatną kobietą i zarazem lwicą? Jak zadbać o swoje prawa, ale też nie dać się ponieść politycznym ruchom, które nie kierują się naszym dobrem? Nie dajmy się zwariować, a tym bardziej załamywać, zawsze jest wyjście z tłumiącego chaosu. A jakie?

 Mamy możliwość pójścia drugą drogą, tą która jest nasza, i najlepiej zacząć od trzech kroków.

To bardzo proste kroki, każda kobieta może to zrobić, i im szybciej tym dla nas lepiej, bez względu na wiek! 

  1. Zadbaj o siebie i o swoje potrzeby – to nie jest egoistyczne, o nie! To tak jak z tą instrukcją w samolocie z założeniem maski tlenowej, najpierw sobie zakładamy, potem dziecku. Najpierw dbamy o swoje potrzeby, potem o innych. Potrzebujesz chwili dla siebie, swoich pasji, wszystkiego, co sprawi tobie radość, a przede wszystkim da ci poczucie spełnienia. Może to być: joga, czytanie, bieganie, haftowanie. Każde hobby lub nawet chwila spokoju jest dobra!  To są realne potrzeby, a nie jakieś „widzimisię” ! Zapobiegamy, a nie leczymy. To proste dbamy o naszą ’ psyche’, wewnętrzny spokój. Szczęśliwe kobiety to szczęśliwe społeczeństwo, taka prawda.
  2. Doceniaj się i praw sobie komplementy – tak, bardzo łatwo można doprowadzić nas, kobiety do kompleksów, zamykania się w sobie i ogólnie mamy tendencję do niskiej samooceny. A to wcale nie pomaga w zdobywaniu wierzchołków. Jeśli inni nie doceniają, to sama zacznij się doceniać, podkreślaj swoje zalety. Wypisuj na kartce jakie świetne decyzje podjęłaś i czego dokonałaś (nawet błahego).
  3. Znajdź w sobie to, co sprawia, że żyjesz – górnolotne? Otóż nie, bo patrzymy na to co daje nam radość, bodziec do działania, co jest w tobie wyjątkowe? Jakie masz pomysły na siebie, czy możesz sprawić sobie lepsze samopoczucie? Bo jeśli tak, to gratuluję! Znasz siebie.  Tylko wsłuchanie się w siebie pozwoli nam wykrzesać siłę do działania, nawet jeśli bardzo nam się nie chce. Nie polegajmy na innych, silniejszych. Weźmy sprawy w swoje ręce. Życie jest tylko jedno, wykorzystuj je na same dobra. 🙂

A w tym niezwyczajnym dniu, zrób sobie niezwyczajnie dłuższą przerwę i odsłuchaj krótkiego

podcastu „Kobieta Wkur” na kanale: Silna Kobiet(k)a.

Parę minut pozytywnej energii do odsłuchania za darmo na: Spotify, Google Podcast, Anchor, iTunes.

Dobrego Dnia Kobietki !

~Ciocia Leosia

Facebook

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

  “Sowi smutek”  (Bajkę może