Nauka przez zabawę

Dzieci potrzebują eksplorować świat, nie ma dla nich żadnych przeszkód, przynajmniej ich nie dostrzegają. Najlepiej poznają świat przez dotyk. To bardzo istotna informacja, ponieważ pierwsze lata życia znacząco wpływają na dalszy rozwój emocjonalny i fizyczny dziecka. Jeśli widzisz jak twoje niemowlę najpierw obraca główką, zaczyna wspierać się na rękach, a później zaczyna raczkować to jesteś szczęściarzem, bo jesteś właśnie świadkiem procesu ewolucji człowieka. Każda najmniejsza zmiana w zachowaniu dziecka to krok milowy jego rozwoju.Często jesteśmy przerażeni faktem dziecięcych eksploracji, a to dlatego, że dziecko najlepiej poznaje świat używając do tego najczulszego receptora- języka. Dlatego dzieci wszystko próbują posmakować, włożyć do ust. Mamy już wizję udławienia się, zatrucia – i słusznie musimy uważać! Ale kiedy zabieramy dziecku każdą napotkaną rzecz z przed nosa, to nasz mały człowiek może wiele stracić. Dlatego tak ważna jest wnikliwa obserwacja i jak najmniejsza ingerencja dorosłego (jeśli dziecku nie zagraża utrata życia lub zdrowia). Bądźmy w pobliżu, ale nie zachodźmy dziecku drogi. To jeden z elementów szacunku do drugiej istoty.

Pomysły na eksplorowanie świata – łatwe i tanie

Gdy nie mamy już pomysłu jak zająć dziecku czas, to najlepiej wycofać się i dać dziecku swobodę. Jednak często słyszymy o zaburzeniach sensorycznych i mamy wrażenie, że i nasze dziecko może mieć nie dość dobrze rozwinięte procesy poznawcze. To jednak pamiętajmy, że sama Integracja Sensoryczna ( z ang. Sensory Integration – skrót: SI), choć bardzo dobra w założeniach terapeutycznych, nie musi być potrzebna, jeśli pozwolisz dziecku na naturalny rozwój w jego, indywidualnym i naturalnym procesie. Gdy jednak pojawią się pewne symptomy zaburzeń, to zalecam udać się do specjalisty. Niemniej pierwszym powodem zaburzeń może być nasze rodzicielskie ograniczenia.

Zabawy sensoryczne to nic innego jak wprowadzenie dziecka w świat zmysłów

Podajmy dziecku tacę z piaskiem, a będzie miało sto pomysłów na przetestowanie ziarenek, od rysowania w piasku, kopania, po przesypywanie go z miejsca na miejsce. To samo dotyczy kontaktu z wodą. Warto dać dwie miseczki lub szklanki, jedną z wodą, drugą pustą. Dziecko może przelewać wodę z miski do miski, a jeśli jest młodsze, to może po prostu moczyć dłonie w ciepłej wodzie. Woda ma działania relaksujące i wyciszające (na dorosłych również tak działa!), dlatego warto takie zabawy wprowadzić na czas wyciszenia, zwłaszcza dla energicznych dzieci.

Jeśli dziecko jest już na tyle duże (ma skoordynowane ruchy), to warto wciągnąć dziecko w codzienne obowiązki, jak sprzątanie, pranie, gotowanie. Samo umycie warzyw i owoców może dać dziecku wiele radości. To samo dotyczy zamiatania i mycia podłóg.

PAMIĘTAJ! Nie ma idealnych zabaw dla twojego dziecka. Nikt tak dobrze nie zna twojego dziecka jak ty, dlatego zacznij dawać mu siebie wraz z dużą dawką cierpliwości i śmiechu.

Facebook

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

  “Sowi smutek”  (Bajkę może