Nie ma to jak pomoc małych rączek

Doceniajmy każdą chwilę kiedy nasze dziecko angażuje się w pomoc domową, od wspólnego gotowania, przez mycie okien do grabienia liści. Nawet jeśli ich zaangażowanie jest dla nas dodatkową pracą- sprzątania po nich. 

Dzieci wkładają całe serce w pracę, którą wykonują, przychodzi im to odruchowo, dlatego też mogą szybko zrezygnować i się znudzić. Ale ten pierwszy odruch chęci pomocy jest najważniejszy!

Nie skracajmy ich motywacji. Dajmy zadanie krótkie i wykonalne – dopasujmy do ich możliwości. Bo umiejętność nabędą przy kilkukrotnym wykonywaniu tego zadania. Co na przykład?

Dla dwu- i trzylatków może to być:

 • Wyciąganie ubrań z kosza do prania
 • Zmywanie naczyń (nieszklanych, nieostrych)
 • Krojenie jabłka, mieszanie ciasta
 • Odkurzanie, mycie podłogi
 • Zamiatanie
 • Mycie lusterka, okien np. w dziecka pokoju
 • Segregowanie śmieci
 • Nakrycie do obiadu, pozbieranie naczyń

Tak, dziecko będzie zostawiać bałagan, będą czasem spadać naczynia i okna będą do poprawy. ALE! Tutaj chodzi o zaangażowanie, naukę nowych rzeczy, rozwijanie umiejętności społecznych.

Dwie ważne kwestie:

1.Dajmy sobie i dziecku czas.

2.Dużo cierpliwości i wyrozumienia.

Mały Kucharz

 

Wiem, łatwo się piszę i sama z doświadczenia widzę. Nieraz muszę się poprawiać, żeby pamiętać- moje dziecko chce się nauczyć. Ma chęci i nie dopracowaną koordynację ruchowo-wzrokową. Często się zapomina, ale CHCE i się angażuje!

Dobrego dnia z dziećmi lub bez 🙂

 

 

Facebook

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Weronika

  Otóż to, często człowiek się śpieszy, albo chce mieć już jakąś czynnosc zwyczajnie „z głowy”, wtedy decydujemy o tym, aby dziecku dać inne zajęcie i samemu się daną czynnością zająć, tylko jak później taki maluch ma przyswoić sobie nawyki typu: widzę, że mama/tata przygotowuje obiad, to ja nakryję do stołu.

  Przyszło mi namyśl porównanie do szkolenia nowego pracownika, często gdy przychodzi nam czynność nauki nowego członka zespołu to wyręczamy taką osobę, bo chcemy mieć szybciej wydrukowane dokumenty, szybciej zakończony jakiś temat, przez co nowej osobie ciężko jest odnaleźć się w swoich obowiązkach 😉

  1. Ciocia Leosia

   Tak, Weroniko! Bardzo ciekawa uwaga i odniesienie do życia dorosłych osób. Nie jest łatwo znaleźć dla wszystkich czas, ale zauważenie drugiej osoby przynosi wiele dobrego dla obu stron. 🙂 a Zauważ,zaangażuj,zadowalaj się efektem współpracy:)

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

Bajka na halloween

Bajka na Halloween dla dzieci.