W książkach znajdziemy wiele odpowiedzi i jeszcze więcej wytchnienia, a tematyczne książki pomogą jak dobra terapia 🙂
Warto wybrać książki na prezenty, i to dla rodziców, nawet bardzo zajętych! A jeśli szukamy dla siebie prezentu to nic lepszego nie może być jak inwestycja w swój rozwój i spokój! 🙂
A jakie książki dla rodziców na początku drogi życiowej roli? Najlepiej poradniki, ale czy faktycznie wszystkie poradniki są uniwersalne, dopasowane do naszych potrzeb i czy da się je czytać tak, aby zrozumieć ? Na szczęście w XXI wieku mamy wspaniałych autorów- rodziców, którzy piszą prostym językiem, przytaczają fakty i prawdziwe historie z życia rodzin. Biografie znanych pedagogów również zostały napisane na nowo, i w taki sposób, że czyta się z zapartym tchem!
Oto lista książek, które powinny zająć miejsce w domowych regałach albo powinny być choć raz przeczytane przez rodzica: (najlepiej skopiować listę, zrobić zrzut ekranu /screen/ i od razu zakupić pierwszą pozycję, potem następną i następną… 🙂 )
- Jak nie krzyczeć na swoje dziecko. Wychowanie bez złych emocji. Autorka: Carla Naumburg (też nie zgodzę się z tym zwrotem: wychowanie bez złych emocji, bo takich przecież nie ma. ALE! Zamysł jest taki, żeby swoje reakcje/odpowiedzi na złe emocje powstrzymać, wyładować w dobry sposób) – dobre porady jak zmienić swój krzyk na stoicyzm, spokój ducha i radość bycia rodzicem.
- Montessori. Wychowanie dziecka w wieku 0-6 lat. Autorka: Beatriz M. Muñoz to praktyczny i rzeczowy poradnik- są tu fragmenty cytatów i idei wychowania M. Montessori, zdjęcia domu i córek autorki podczas zajęć domowych. Mnóstwo propozycji na zabawy rozwijające dla niemowlaków (0-3) oraz dzieci (4-6). Oraz pomysły na tańsze wersje zabawy w duchu Montessori! Muy bien!
- Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki: Joanna Faber, Julie King to pozycja obowiązkowa dla mam i tatusiów, którzy dopiero co przewijali malucha, a teraz ganiają za uciekającym szkrabem. Dziecko wyłącza słuch na twoje słowa? Jakbyście mówili w innych językach? Koniecznie weź tą książkę do ręki i śmiej się na głos. Każdy rodzic popełnia błędy, ale możemy mówić prościej i dziecko nas wysłucha – gotowe wskazówki dla rodziców XXI wieku. Ta unowocześniona książka jest współtworzona przez córkę Adele Faber, autorki bestsellera: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły – a ta pozycja też warta uwagi. Obie książki mają w sobie wskazówki, które działają od zaraz!
- Temperamentne dziecko. Autorka: dr Mary Sheedy Kurcinka tą pozycję nabyłam, gdy moje dziecko wkraczało w drugi rok swojego życia, bo wiedziałam, że nie będzie łatwo i nadal nie jest, bo jak sama autorka podkreśla, temperament dziecka jest już uwarunkowany genetycznie i czasem nawet nie przez twoje geny, ale te 'prapradziadkowe”. Nie mamy wpływu na to kim jest dziecko, ale mamy wpływ na to jak może zachowywać się dziecko, to znaczy jak ma sobie radzić w trudnych momentach, co jest potrzebne, w jaki sposób zaradzić kopaniu, biciu, krzykom. Do tej książki można powracać za każdym razem, gdy opadną nam siły, bo ta książka działa jak szybkie ładowanie super-mocy u rodziców. Ponad 1 mln sprzedanych egzemplarzy, i na pewno wielu rodzinom pomogło.
- Wychowanie w duchu prostoty. Autorzy: Kim John Payne, Lisa M. Ross jest dla każdego, nie tylko dla rodziców, ale tu akurat autorzy piszą o sposobach dla rodziców z małymi dziećmi i nastolatkami, bo dobrze wiemy, że w tych rodzinach „produkuje się” za dużo śmieci – i to nie mowa o odpadkach, ale o tych zabawkach, gadżetach, gratach i chaosie rzeczy. Praktyczne wskazówki i sposoby na wyuczenie się prowadzenia minimalistycznego stylu życia. Tak, czasem trzeba się zatrzymać i nie ulegać presji otoczenia, ale dzięki książce moje dziecko ma przestrzeń w pokoju, nie ulega przebodźcowaniu, a rodzice oszczędzają pieniądze i środowisko!:)
- Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców. Autorzy: Stephen James oraz David Thomas wiadomo, dla rodziców chłopców od 2 do 22 lat! Ta książka niejednokrotnie będzie nam przypominać kim są chłopcy i czego potrzebują, aby stać się mężczyznami. W serii Wychowanie jest także: Niesforne księżniczki. Sztuka wychowania dziewczynek. Melissy Trevathan i Sissy Goff.
- Dramat udanego dziecka. Autorka: Alice Miller wybrałam tą książkę, ponieważ jest ponadczasowa. Autorka była psycholożką i przeżyła obóz koncentracyjny, wielka trauma spowodowała, że badała wpływ niemowlęctwa i dzieciństwa na życie dorosłego człowieka. Niesamowite przykłady zapewniają, że dramatu dorosłych dochodzi już w okresie pierwszych miesięcy życia, a rodzice mają ogromny wpływ, często nieświadomy. Przeczytać choćby w wolny wieczór, bo jest cienka, a przekazuje wiele ciekawostek i informacji. Książki Alice Miller zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, a sama teoria psycholożki zdobyła ogólnoświatową popularność.
- Odkrycie dziecka. Autorka: Maria Montessori książka lekarki, pedagog i prekursorki wychowania dzieci w duchu wolności.
- Maria Montessori. Historia aktualna. Autorka: Grazia Honegger Fresco na koniec perełka, czyli książka biograficzna Marii Montessori włoskiej autorki, która skrupulatnie zebrała informacje o życiu i działalności lekarki oraz prekursorki metody wychowania. Biografia jest opatrzona fotografiami, wspomnieniami, listami o wieloma faktami, co działo się na świecie, gdy żyła Maria Montessori. Polecam wszystkim rodzicom, którzy znają lub słyszeli o metodzie Marii Montessori – naprawdę warto zaczerpnąć wiedzę u źródła! 🙂 Z tej książki dowiedziałam się, że Lew Tołstoj był prekursorem pedagogiki, bardzo zbliżonej do Montessori! Poniżej cytat pisarza:
Wystarczy spojrzeć na samo dziecko w domu, na ulicy lub w szkole – raz widzimy
istotę pełną radości, życia i zainteresowań, z uśmiechem w oczach i na ustach, wszędzie szukającą wiedzy jak radości, wyraźnie i często wypowiadającą swe myśli we własnym języku, to znów widzimy istotę udręczoną i skurczoną, z wyrazem zmęczenia, strachu i nudy…Lew Tołstoj
Tak, są książki, które mają w sobie uniwersum pedagogiki i wychowania. Jeszcze do tego, lekko się je czyta! Dla każdego rodzica, który ma niemowlaka, dziecko buntownika, czy dojrzewającego nastolatka. Te książki przydadzą się każdemu rodzicowi, który wychowuje dziecko.
Bo życie z dziećmi pod jednym dachem nie jest łatwe, ale nie musi to być front wojenny, wszystko można opanować i znaleźć dobre rozwiązanie na każdą sytuację. Dajcie znać jakie książki dla rodziców przeczytaliście i czy są jakieś o których warto wspomnieć?
A jeśli chcesz zobaczyć wnętrza książki przed zakupem to koniecznie zajrzyj na: TikToka Cioci Leosi – jest krótki filmik ! 🙂
Dobrego czytania,
~Ciocia Leosia
PS: Dziękuję, że jesteście również ze mną na Spotify! Podcasty Silna Kobiet(k)a mają rzeczywistą moc! Jeszcze tam wrócę i to z podwójną dawką pozytywnej energii, ale muszę odzyskać głos i możliwości nagrywania. I to już w 2023 roku, czyli za chwilę 🙂