Z dzieckiem do teatru

teatr, theatre

Nie od dziś wiadomo, że sztuka rozwija. A jeśli chodzi o teatr, to jest to idealne miejsce dla wszystkich: młodych, starych i … dzieci!

 

Dlaczego warto chodzić do teatru z dzieckiem?

Pewnie nie raz słyszeliśmy jak dobrze obcować z wysoką kulturą i sztuką, aby samemu być obeznanymi i mieć światły umysł.

A tutaj zatrzymajmy się na chwilę. UMYSŁ – to niesamowity dodatek należący tylko do gatunku ludzkiego. Umysł od dziecka bardzo szybko rozwija się i wciąż zaskakuje. Jak najlepiej dbać o rozwój swojego intelektu, aby być długo sprawnym umysłowo człowiekiem?  To bardzo proste : delektując się muzyką klasyczną, malarstwem i sztukami teatralnymi.

I to najlepiej od jak najwcześniejszych lat! Już nawet w pierwszym roku życia możemy zabrać dziecko do teatru, muzeum czy na koncert. Od nas zależy jakie miejsce wybierzemy i czy będzie ono dostosowane dla dzieci. A trzeba wiedzieć, że takich miejsc jest coraz więcej, wystarczy wyszukać za pomocą hasła: teatr dla dzieci, spektakle dla najmłodszych, koncerty dziecięce.

Specjalne wystawy sztuki związane z zabawkami (np. Lego), koncerty z muzyką z bajek, literatura dziecięca czy spektakle na podstawie wierszyków, opowiadań dla dzieci.

Mało tego! Są nawet specjalnie przygotowane żywe lekcje w teatrze, poranki muzyczne dla najmłodszych, i to wszystko bez podziału na wiek. Każdy rodzic, dziadkowie i dzieci mogą uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach.

Takie spektakle (sztuki teatralne) dają dziecku możliwość:

 • rozwoju otwartego umysłu,
 • oglądania wysokiego poziom rozrywki bez szkodzenia układowi nerwowemu,
 • rozwoju emocjonalnego,
 • poznania piękna języka (też śpiewu i tańca),
 • nauczania się wrażliwości i szacunku,
 • przyjęcia norm społecznych, kultury zachowania się wśród innych ludzi,
 • zrozumienia trudnych zagadnień ( np. jak dbać o swoje zdrowie, czym jest przyjaźń/miłość),
 • zakochania się w sztuce i literaturze,
 • nauki języka,
 • wyciszenia, wyrozumiałości
 • i wiele więcej!

Teatr dobrze działa na rodziców, bo ich po prostu odciąża w edukacji i zapewnieniu dziecku atrakcji. Spróbujcie wybrać się z dzieckiem na jakiś koncert muzyczny lub spektakl dla dzieci. Zazwyczaj są spektakle dla dzieci powyżej 7 roku życia, jednak często spotkać można teatry objazdowe lub koncerty z filmową animowaną bajką.

Tak, może się okazać to dużym wyzwaniem dla twojego dziecka i za pierwszym razem nie usiedzi całego spektaklu/koncertu. Ale już zaczyna rozumieć i się dostosowywać, przyzwyczajać. Nie poddawaj się po pierwszej próbie. Jeśli dziecko skacze na widowni, ale nadal ogląda z zaciekawieniem, to oznacza, że jest szczęśliwym odbiorcą.

Dzieci potrzebują ruchu, zwłaszcza te między 1 – 6 rokiem życia. Nie przejmuj się, zabieraj swoje dziecko tak długo, jak będziezz mógł, rodzicu. W tobie nadzieja na rozwój społeczny.

To co? Rezerwujesz bilety na najbliższy spektakl/ koncert? 🙂

 

Do zobaczenia w teatrze,

 

~Ciocia Leosia

 

Facebook

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

Bajka na halloween

Bajka na Halloween dla dzieci.