Zostaw kartkę i ołówek, a dziecko namaluje swój świat.

obrazek dziecko

Często szukamy w Internecie pomysłów na kreatywne zabawy, rozwijające zajęcia. Przeglądamy rolki, skrolujemy fejsa, insta, bo coś na pewno znajdziemy, aby nasze dziecko miało jak najwięcej radości. I tak bardzo staramy się nadążać za modą bycia 'świadomym rodzicem’, że zapominamy o jednym: DZIECKU WYSTARCZY KARTKA I OŁÓWEK.

Nie, to nie oznacza, że każde dziecko będzie rysować. Zapomnij o tym, że półroczne dziecko weźmie ołówek, aby naszkicować twój portret. Szybciej ugryzie ten ołówek. Ale o czym tutaj mowa? Same, proste przedmioty wystarczą!

Rysowanie pozwala dziecku się wyciszyć, a tobie odpocząć.

Dzieci w wieku od około 2 lat lubią tworzyć swój świat: poprzez zabawę z rodzicem, malowanie dłońmi na kartce, rysowanie.

A gdy mają już cztery latka tworzą piękne rysunki. Nie muszą być tak dokładne i poprawne jak nasze. Przyjrzyj się ich pracy nad wykonaniem rysunku. Widzisz skupienie swojego dziecka? Słyszysz? Cisza… Szybko polubisz tą aktywność dziecka:-)

Zamiast wielu przygotowań wystarczy prosta rzecz, dać dziecku kartkę, ołówek i siebie. Wystarczy kilka minut, kiedy to będziemy się mu przyglądać, czasem naprowadzać. Może pierwszy raz maluje farbkami, więc warto przygotować mokre chusteczki w pobliżu. Może pierwszy raz trzyma ołówek, więc warto mieć temperówkę i pokazywać poprawny chwyt. Będzie dużo nauki, ale jeszcze więcej satysfakcji dziecka, kiedy to samodzielnie namaluje/narysuje swój rysunek.

Naprawdę, warto przygotować materiały w zasięgu wzroku i ręki dziecka. Nie trzeba od razu wykupywać całego papierniczego i zbierać odpady po korkach, butelkach. Też się przydadzą, ale nie zawsze.

Czasy się zmieniają, ale potrzeby dziecka pozostają te same. Mniej rzeczy, więcej ludzi.

 

Kreatywnego rysowania!

 

~Ciocia Leosia

http://www.ciocialeosia.pl

Facebook

Dodaj komentarz

Krótko o mnie

Mój pseudonim literacki Ciocia Leosia zainspirował mnie do działania pod tą nazwą w świecie wirtualnym.  Piszę i ćwiczę, to moje działania na rzecz dobrego samopoczucia. 

Najnowsze posty

  “Sowi smutek”  (Bajkę może